
Forskningen på personsentrert omsorg ved Grefsenhjemmet løftes frem i en større sak i Dagsavisen.
I artikkelen publisert 2. mars beskrives hvordan systematisk forskning og tett samarbeid mellom ansatte og fagmiljø bidrar til mer individuelt tilpasset omsorg for beboerne. Målet er at hver enkelt skal bli sett, hørt og møtt med utgangspunkt i egne behov, ressurser og livshistorie.
Leserne får vite hvordan 70 ansatte siden 2018 har fått opplæring og trening i International Caregiver Development Programme (ICDP) – en omsorgsmetode opprinnelig utviklet for barn.
«Kjernen i ICDP er hvordan omsorgsgiveren bruker tiden med mottakeren. Omsorgen går fra å være oppgavefokusert til å bli personsentrert», står det i Dagsavisen.
Avisen trekker fram forskningen og erfaringene på Grefsenhjemmet, der man opplever «en rekke positive effekter og i sum en bedre eldreomsorg.»
Dagsavisen besøkte Grefsenhjemmet sammen med bystyremedlem Tamina Sheriffdeen Rauf (Ap) og statssekretær Usman Mushtaq (Ap) i Helse- og omsorgsdepartementet.
– Nå har jeg hørt på alt som blir sagt, og dette er jo sunn fornuft, sa han begeistret, og utdyper overfor Dagsavisen.
– ICDP virker som en god metodikk, for det å sen en pasient som et individ og tilnærme seg med respekt for forståelse, er slik vi skal ha det i helsetjenestene våre.
Daglig leder Julie Mittet fortalte de besøkende at hun er glad for at sykehjemmet har tatt i bruk ICDP.
– Det er viktig at ledere tar ICDP imot og tar seg tid til det. For det er krevende å implementere i en sykehjemshverdag, men også så viktig fordi det gir så gode resultater, sa Mittet.er



