
Nærmere 100 gjester feiret Rollaug Waaler med festlunsj og taler på Søsterhjemmet.
Etter 27 år på Haraldsplass, de siste 16 som forstanderinne, var dagen kommet for at Waaler skulle feires av kollegaer og samarbeidspartnere fra både inn- og utland.
– Du har vært en bauta i det diakonale og åndelige arbeidet i stiftelsen, sa den nye forstanderinnen, Astrid Aarhus Byrknes.
Sammen med administrerende direktør Jørn-Henning Theis ønsket hun gjestene velkommen i et fullsatt Søsterhjem.
– Det sier noe om din posisjon og alt du har gjort at så mange ville komme, sa Theis.

Musikalske høydepunkt
Sopran og musiker Marianne Juvik Sæbø og pianist Helge Lilletvedt satte tonen for festen med «Sommernatt ved fjorden» og «Your make me fell so young.»
Den siste passet kanskje ekstra godt til den energiske hovedpersonen, som nå er pensjonist.
– Det er en spesiell dag. Det har vært en sann glede å samarbeide med deg. Du tar ledelsen, er uredd og har en ekstrem gjennomføringskraft, sa Theis.
Han trakk fram det store arbeidet Waaler utførte som prosjektleder for å bygge sykehus i Sierra Leona.
– Det sykehuset hadde ikke blitt til uten deg, sa Theis.
Mange ville hylle
Talerne sto nærmest i kø for å hylle Waaler, som nå går inne i pensjonistenes rekker.
– Du har hatt en fantastisk yrkeskarriere og du har satt dype spor etter deg. Hovedstyret er stolte over å ha hatt deg med på laget. Din klokskap og kunnskap har vært en opplevelse å bli kjent med, sa Eric Bøckmann, nestleder i stiftelsens hovedstyre.
– Jeg kjenner litt på vemod. Du har en god energi og gjennomføringsevne og er dyktig, uredd og kreativ. Du ser og inkluderer hver enkelt og har utviklet forstanderinnestillingen på en god og kreativ måte, sa Astrid Vilsvik, styreleder i Diakonifellesskapet.

Biskop Ragnhild Jepsen takket Waaler for måten hun ble tatt imot på da hun ble utnevnt.
– Den omsorgen og innsatsen du har stått for er imponerende. Diakonien er et bankende hjerteslag. Takk for at du stått i denne tjenesten, sa biskopen.
Viktig under fusjonen
Nestleder Arny Danielsen i Diakonifellesskapet roste Waalers rolle under fusjonen mellom Stiftelsen Diakonova og Haraldsplass Diakonale Stiftelse.
– Du kom som en virvelvind slik at vi nesten mistet pusten, men var tålmodig da vi satte på bremsen. Jeg er stolt av å være en del av denne stiftelsen, sa Danielsen.
Etter kaker og kaffe fortsatte festen med flere taler, der blant annet Waalers internasjonale arbeid ble trukket fram

– Vi verdsetter deg høyt. Du har vært en del av hjertet til vår organisasjon. Vi vil kjenne på ditt fravær og savne det. Nå skal Astrid følge i dine store fotspor, sa generalsekretær Susanne Muntzert fra Kaiserwerth General Conference i Tyskland.
– Jeg har hatt gleden av å ha vært med deg på veien. Det er imponerende hva du har gjort både her og internasjonalt, sa tidligere forstanderinne søster Pelle fra den danske Diakonissestiftelsen.
Mot slutten ble det mer sang og gode ord fra Astrid Aarhus Byrknes som nå bærer tradisjonen videre.
– Jeg har prøvd å gå litt i lære hos deg. Du har hatt et sterkt engasjement og stort hjerte, med blikket alltid rettet mot de svake. Vi er takknemlige for deg, sa en rørt Byrknes.

Takket for oppmerksomheten
Ikke overraskende tok hovedpersonen selv ordet på slutten av festen.
– Jeg er overveldet, men vil takke hver enkelt av dere, sa Waaler.
Hun takket både norske og internasjonale samarbeidspartnere for samarbeidet i tiden som forstanderinne.
– Det er en fryd å se at stiftelsen vokser. Fundamentet er det samme. Vi er til for mennesker som trenger oss, sa Rollaug.
Sterk tradisjon
Forstanderinnen har vært en sentral skikkelse i det diakonale arbeidet på Haraldsplass siden 1920, da Regine Waage var den første som bar tittelen.
Rollen er nært knyttet til søstersamfunnet og stiftelsens kristne og samfunnsbyggende arv – med ledelse, omsorg og tjeneste som kjerneverdier.
I 2009 ble Rollaug oppfordret til å søke den historiske lederrollen. Hun var da avdelingsleder for slagavdelingen på sykehuset.
Utvidede oppgaver
Etter litt betenkningstid takket hun ja, og med henne ble også innholdet i stillingen utvidet. Forstanderinnen skulle være nestleder, fast medlem av representantskapet og ha møterett i hovedstyret.
Diakonifellesskapet var fortsatt viktig, og forstanderinnen ble daglig leder av dette. Blant de nye arbeidsoppgavene inngikk også å bli daglig leder av Samtalesenteret og Regines gjestehus.
– Da jeg ble bedt om å søke tenkte jeg ikke at dette var en stilling for meg, eller at jeg skulle være i den så lenge. Det har vært en glede å få være til hjelp for andre mennesker og lede samtalesenteret, sa Waaler.